Karnyújtásnyira vagyunk a Steam Machine megjelenésétől, amely ugyan az év egyik legizgalmasabb hardveres újdonsága, a vártnál drágább, szerényebb képességű, nehezebben hozzáférhető, ráadásul, mint arra a Eurogamer a cikkében rámutat, pont a glóbusz legnagyobb népszerűségnek örvendő játékait képtelen futtatni. Ennek oka nem a teljesítményben keresendő, hanem a SteamOS egyik régóta ismert korlátjában, vagyis abban, hogy a Linux-alapú operációs rendszer továbbra sem támogat megfelelően számos modern csalás elleni védelmi rendszert.
Bár a Valve az elmúlt években bravúros eredményeket ért el a Linux életképes játékplatformmá formálásában, sok online címet egyszerűen nem lehet elindítani Steam Machine-en. A legtöbb esetben ugyanis a játékok által használt anti-cheat szoftverek nem kompatibilisek a Linuxszal, így hiába lenne elegendő a hardver teljesítménye, a programok már induláskor leállnak.
Ez ráadásul nemcsak a multplayert érinti, több cím egyjátékos kampánya sem bírható működésre, ha a játék minden indításkor anti-cheat ellenőrzést végez. Elméletileg a Windows telepítése megoldhatná a problémát, de ezzel éppen a Steam Machine egyik legfontosabb előnye, a konzolszerű egyszerűség veszne el.
A legnagyobb hiányzók között ott van a Destiny 2, a Fortnite, a Battlefield 6 (és a korábbi epizódok, mint a a Battlefield 2042, a Battlefield V és a Battlefield 1. Szintén esélytelen elindítani az Apex Legendset, a GTA Online-t és azzal együtt a Grand Theft Auto V Enhanced Editiont, az EA Sports FC szériát, minden Call of Dutyt a 2019-es Modern Warfare-től kezdve, a League of Legendset, a Valorant és a 2XKO-t.
Nem tudni, hogy meddig marad ez a helyzet, de reményt adhat, hogy sSzámos külső fejlesztésű anti-cheat rendszer már rendelkezik Linux-támogatással, így azoknál a játékoknál, ahol a fejlesztők engedélyezik ezt a funkciót, később megnyílhat az út a Steam Machine előtt.
