Hirdetés

Történelmi mélyponton a PlayStation és az Xbox: durván visszaestek a konzoleladások

|

A drágulás megtette a hatását, évtizedek óta nem fogytak ilyen rosszul a két gyártó konzoljai az Egyesült Államokban.

Hirdetés

Komoly pofont kapott májusban a konzolpiac az Egyesült Államokban. A legfrissebb értékesítési adatok szerint a PlayStation és az Xbox egyaránt történelmi mélypontra süllyedt, miközben a Nintendo Switch 2 toronymagasan vezette az eladásokat. Az elemzők szerint a visszaesés legfőbb oka a közelmúltban bejelentett jelentős áremelésekben keresendő.

A Circana elemzője, Matt Piscatella által közzétett adatok alapján a PlayStation 5 hardvereladásai 2026 májusában 58 százalékkal estek vissza az előző év azonos időszakához képest, míg a konzolokra fordított összeg 43 százalékkal csökkent. Ezzel a Sony a leggyengébb májusi eredményét produkálta 2000 óta.

Hirdetés

Bár a teljes hardverpiac összességében növekedést mutatott, ezt szinte kizárólag a Nintendo Switch 2 kiemelkedő első éve hajtotta. Az új Nintendo konzol nemcsak májusban, hanem a teljes 2026-os év eddigi részében is a legtöbb eladott példányt és a legnagyobb bevételt termelő hardver lett az amerikai piacon. A PlayStation 5 mindkét kategóriában a második helyre szorult.

A Sony gyengélkedésére a PS5 modellek áremelése a magyarázat. Az elmúlt hónapokban drágult a lemezes és a Digital Edition változat, valamint a PS5 Pro is, ami jelentősen megemelte az átlagos eladási árat. Míg tavaly ilyenkor egy új PlayStation 5 átlagosan 505 dollárba került, idén ez az összeg már elérte a 672 dollárt, ami 33 százalékos növekedést jelent.

Hardware - PlayStation hardware unit sales fell to their lowest May total since May 2000, while Xbox hardware unit sales were the lowest ever recorded for a May month.

— Mat Piscatella (@matpiscatella.bsky.social) 2026. június 26. 15:00

Az Xbox helyzete még ennél is rosszabb. Piscatella szerint az Xbox Series konzolcsalád 2026 májusában a valaha mért legalacsonyabb májusi hardvereladását produkálta az Egyesült Államokban azóta, hogy 2001 novemberében belépett a konzolpiacra.

A Microsoft konzoljai a Switch 2 és a PlayStation 5 mögött csak a harmadik helyen végeztek, miközben az Xbox is jelentős áremeléseket hajtott végre. A vállalat már bejelentette, hogy augusztus 1-jétől újabb, modellenként legalább 100 dolláros drágulás lép életbe.

A háttérben ugyanaz a probléma húzódik meg, amely az egész hardveripart sújtja: a memória- és háttértár-komponensek drágulása. Az iparági előrejelzések szerint ezek ára a következő években tovább emelkedhet, ami újabb konzolár-emeléseket is eredményezhet. Abba pedig bele se merünk gondolni, hogy mennyibe kerülhet majd a PlayStation 6 és a Project Helix kódnéven futó új generációs Xbox. 

Ami újra lendületet adhat a konzoleladásoknak, az a Grand Theft Auto VI megjelenése, de a két gyártó közül a Sony összehasonlíthatatlanul jobb helyzetből várj a november 19-ére kitűzött premiert. Egyfelől a PlayStation gyártója kötött marketingmegállapodást a Rockstarral, másfelől pedig a PlayStation 5 modellek minden piacon rendelkezésre állnak a szükséges mennyiségben, miközben az Xbox hosszú hónapok, sőt inkább már évek óta készlethiánnyal küzd, és nem tud elegendő konzolt gyártani.

Hirdetés
Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Ne maradj le a legfontosabb hírekről! Engedélyezd az értesítéseket, cserébe elsőként tudod meg, ha bejelentik a Half-Life 3-at! (Nem spamelünk, becsszó!)