Hirdetés

A magyar viszonteladóknak is fáj, hogy nincs fizikai verziója a GTA 6-nak, de van, aki nem is akarja így forgalmazni

|

A GTA 6 dobozos verziójában csak egy kód lesz, ami jó eséllyel megöli a Magyarországon még mindig nagyon népszerű használtjáték-piacot.

Hirdetés

A Grand Theft Auto 6 ugyan novemberben dobozos formában is megjelenik a boltok polcain, de a fizikai kiadás valójában csak a szó nagyon szoros értelmében lesz fizikai, mert a dobozban valójában csak egy cetli lesz egy kóddal.

A Rockstar már hivatalosan is megerősítette, hogy a dobozban nem lesz lemez, hanem csak egy letöltőkód, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy a boltban ugyanúgy egy digitális verziót veszel, csak jár mellé egy műanyag dobozka a szép borítóval.

Ez a döntés valójában az összes fizikai játékokra specializálódott kereskedőnek fáj, de azoknál, akik használt játékokat is árusítanak, végleg kiverte a biztosítékot.

A kanadai Video Games Plus, ami régóta a gyűjtők egyik legismertebb üzlete, bejelentette, hogy egyáltalán nem veszi fel kínálatába a GTA 6-ot. Az üzlet közel 40 éve foglalkozik fizikai játékokkal, és régóta érvényes szabályuk, hogy nem árulnak olyan "dobozos" kiadásokat, amelyekben kizárólag letöltőkód található.

For nearly 40 years, VGP has been committed to supporting physical media and preserving the value of physical game ownership. As part of that commitment, our company policy is that we do not carry physical products for video game consoles that contain only a digital download code.

— VGP Video Games Plus (@vgp-videogamesplus.bsky.social) 2026. június 24. 16:21

Hirdetés

Azt nyilatkozták, hogy a döntésük nem a Rockstar vagy maga a GTA 6 ellen irányul, mert szerintük a játék biztosan szuper lesz és amennyiben később valódi, lemezes fizikai kiadás jelenik meg, azt örömmel felveszik a kínálatukba.

Hasonló álláspontra helyezkedett az amerikai Loot Box Gaming is, ami azt írta, hogy a játékok megőrzése és a fizikai tulajdonlás mindig is alapvető érték volt számukra, ezért nem szeretnének olyan terméket értékesíteni, ami szerintük nem tiszteli a vásárlókat és a pénzükért cserébe nem kínál valódi fizikai hordozót.

Magyarország legnagyobb viszonteladója, a Konzolvilág szintén szomorúan vette tudomásul a Take-Two döntését.

"Mivel mi is gamerek vagyunk és ünnepként tekintünk a megjelenés napjára, szomorúan vettük tudomásul, hogy a kiadó nem tartja akkora értéknek a tulajdonlást mint a játékosok jelentős része, így a gamer társadalom kiszolgáltatottsága a digitális termékek licencelési struktúrájába ennél a címnél is elmélyül."

- írta megkeresésünkre Oláh Viktor, a Konzolvilág ügyvezető igazgatója.

Az a helyzet, hogy a nagy képet tekintve mindez nem lesz komoly hatással a GTA 6 eladásaira. Amellett, hogy ez egy egyre gyakoribb iparági trend, a játékosokat pedig nem különösebben érdekli a dolog, hiszen leáldozóban van a dobozos játékok piaca. Pedig vannak itt érdekes kérdések ezzel kapcsolatban, engedjétek meg, hogy a szerintem két legfontosabbat emeljem csak ki.

A lemezes kiadás hiánya azt jelenti, hogy soha nem fogsz tudni használtan GTA 6-ot venni. Ez Take-Two oldaláról természetesen érthető, hiszen így minden egyes eladásból profitálnak majd, amit a következő - hasamra ütök - másfél évtizedben generál a játék, viszont fogyasztói szempontból ez egy nagyon ellenséges lépés, hiszen nem mindenki tud megengedni magának 30-40 rongyot egy játékra. Magyarországon és más árérzékeny piacokon nagyon sokan inkább kivárnak, hogy valaki megunja és beszámíttassa a játékot, hogy azt majd  20-30 százalékkal olcsóbban tudja megvenni.

"Ráadásul hazánkban a használtpiac sok vásárlónknak nem csupán egy opció, hanem az egyetlen módja, hogy meg tudják fizetni ezeket a címeket, így különösen rosszul érint minket ahogy a témában a Discord szerverünkön követjük az erről szóló beszélgetéseket."

- erősítette meg Oláh.

A másik számomra nagyon fontos aspektusa ennek hibrid megoldásnak a videojátékok megőrzésével kapcsolatos. Szemantikai kérdés ugyan, de amikor besétálsz egy boltba megvenni a GTA 6-ot vagy rákattintasz a vásárlás gombra Xboxon vagy PlayStationön, akkor valójában klasszikus értelemben nem vásárolsz, hanem bérelsz. Egy licenszt veszel, amivel egészen addig használhatod a játékot, amíg az apróbetű ezt valamilyen okból kifolyólag el nem veszi tőled. Nyilván ez a GTA 6 esetében kevésbé fontos, hiszen itt jó eséllyel nem az fog történni, hogy fél év múlva lelövik a szervereket, mert nem éri meg tovább támogatni a játékot, de érdemes belegondolni, hogy ez nem az az Ezt Vedd Meg Heroes 3 kiadás, amit majd harminc év múlva is belepakolhatsz egy meghajtóba.

Tudnék még apróságokat sorolni, miszerint ez a játék valószínűleg egyedül megeszi a PS5-öm tárhelyének legalább a felét és ez nem pont az a pillanat, amikor SSD-t szeretnék vásárolni, de igazából a fent említett kettő probléma az, amit igazán fogyasztóellenesnek érzek.

Azt gondolom, hogy kötelességünk ezekkel kapcsolatban szót emelni, mert a GTA 6 nemcsak a játékosok életében lesz egy fontos pillanat, hanem a teljes iparágnak példát mutat majd, szóval hogy ha ennek tapsolunk, akkor később nem igazán lesz jogunk csapkodni az asztalt.

A Grand Theft Auto 6 előrendelése már Magyarországon is elindult. A standard kiadás 31 990 forintba, az Ultimate Edition pedig 39 990 forintba kerül digitálisan, míg a dobozos változatot a Konzolvilágnál 32 990 forintos áron vásárolhatjuk meg. A játék november 19-én jelenik meg PlayStation 5-re és Xbox Series X|S konzolokra.

Hirdetés
Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Ne maradj le a legfontosabb hírekről! Engedélyezd az értesítéseket, cserébe elsőként tudod meg, ha bejelentik a Half-Life 3-at! (Nem spamelünk, becsszó!)