Tagadhatatlan, hogy a videokártyák teljesítménye az elmúlt években hatalmasat fejlődött, ennek ellenére egyre több új AAA játék szenved - vagy épp nem szenved - azzal, hogy natív felbontáson stabil 60 képkocka/másodpercet legyen képes a képernyőinkre varázsolni.
Lassan már nem igazán lehet a hardverek gyengesége mögé bújni, mert láthatóan a fejlesztők egy része egyszerűen csak szívesebben támaszkodik a mesterséges intelligenciával működő felskálázási technológiákra.
Az olyan megoldások, mint az Nvidia DLSS, az AMD FSR vagy éppen az Intel XeSS eredetileg arra készültek, hogy jobb teljesítményt biztosítsanak minimális képminőség-romlás mellett, ami alapvetően egy ünneplendő dolog, de most már ott tartunk, hogy ezek egyáltalán nem opcionális extrák, hanem gyakorlatilag az elfogadható játékélmény előfeltételei.
Ennek egyik következménye, hogy a játék, amit a monitorodon látsz valójában tök más felbontásban fut, mint gondolnád. Mondjuk egy 4K-s játék például DLSS Balanced módban valójában akár csak 1080p vagy 1200p felbontásban renderelődhet, amit aztán a mesterséges intelligencia felhazudik neked 4K-ra.
Ennél rosszabb a helyzet egy 1080p-s kijelzőn, ami sokszor azt is jelenthet, hogy a motor alapból akár 540p felbontásból is dolgozhat.
Ne értsetek félre, ezek a technológiák nagyot dobhatnak az FPS-en, ami tök jó, de például nem képesek megoldani az olyan problémákat, mint a processzor okozta bottleneck, vagy épp a shaderekből eredő akadozás vagy éppen a textúrák lassú betöltése. A képkockagenerálás csak új, mesterséges képkockákat illeszt be a meglévők közé, így ha a játék alapból akadozik, a végeredmény továbbra sem lesz teljesen folyamatos, szóval bármit is mondjuk a bőrkabátos emberünk, nem egy csodafegyverről beszélünk.
Ennek ellenére rengeteg fejlesztő ma már eleve úgy készíti játékát, hogy számol a DLSS vagy az FSR használatával, ami miatt az optimalizálásra fordított idő - és ezzel együtt a költség - is csökken, hiszen "jóvanazúgy", majd az AI megoldja. Ez várható a jelenlegi és a következő generációs konzolok kapcsán is, amik szintén egyre inkább gépi tanulásra épülő képfelskálázási megoldásokra építenek, mert a hardverárakkal esélytelen lépést tartani.
Szóval a DLSS és társai kétségtelenül fontos technológiai előrelépést jelentenek, különösen a gyengébb hardverrel rendelkező játékosok számára, ugyanakkor nagyon jó lenne, ha ez mondjuk nem helyettesítené az úgynevezett optimalizációt, hanem esetleg kiegészítené azt.