Hirdetés

A Ubisoft új EULA-ja kötelező törlést ír elő, ha eltűnik a játék online támogatása

|

A Stop Killing Games mozgalom erősödik, miközben az Ubisoft elvárja, hogy a játékosok semmisítsék meg játékaikat, ha azokat leválasztják a hálózatról.

Hirdetés

A Ubisoft hivatalosan is frissítette végfelhasználói licencszerződését (EULA), és a változások között több olyan pont is szerepel, amelyek sok játékos szerint veszélyes precedenst teremthetnek a jövőbeni játékhasználat szempontjából. A frissített dokumentum értelmében a felhasználók kötelesek minden példányukat megsemmisíteni vagy törölni, ha egy játékot lekapcsolnak a hálózatról - legyen szó digitális vagy fizikai kiadásról. Ez a rendelkezés nemcsak szigorúbb, mint a Ubisoft korábbi hasonló megállapodásai, hanem a videójátékok birtoklásával kapcsolatos viták egyik új gyújtópontjává is vált.

A legnagyobb visszhangot kiváltó rész a szerződés 8. pontjában szerepel, amely szerint az EULA megszűnése esetén a felhasználó

"haladéktalanul köteles eltávolítani a terméket és megsemmisíteni minden birtokában lévő példányt".

Bár kérdéses, hogyan lehetne ezt a gyakorlatban betartatni - különösen a fizikai lemezek esetében - az elvárás mégis súlyos következményeket vetít előre a játékarchiválás és a digitális tulajdonlás jövőjére nézve.

A módosítás különösen visszásan hat annak fényében, hogy épp a Ubisoft döntése - a 2014-es The Crew végleges eltávolítása és játszhatatlanná tétele - adta a lökést a világszerte egyre népszerűbbé váló Stop Killing Games mozgalomnak. A kampány célja, hogy fellépjen a kiadók azon gyakorlata ellen, mely során eltüntetik a vásárlók által megvett játékokat. A petíció már több mint egymillió aláírásnál jár, és bár a frissített EULA időben közel esik a mozgalom felerősödéséhez, hivatalosan nem állapítottak meg közvetlen összefüggést a két esemény között. Ettől függetlenül az időzítés sokak szerint több mint árulkodó.

Hirdetés

A szerződés egy másik aggasztó pontja, hogy a Ubisoft - vagy a licenc tulajdonosa - "bármikor, bármilyen okból" felmondhatja a megállapodást. A homályos megfogalmazás azt jelenti, hogy akár elméletben az is megtörténhetne, hogy egy új játék megjelenése után azonnal visszavonják azt, így a játékosok gyakorlatilag sosem szereznek valódi hozzáférést. Bár ez a forgatókönyv valószínűtlen, jogi értelemben a lehetőség adott.

A frissítés híre különösen kényes időszakban érkezett, miután a Ubisoft három korábbi vezetőjét bűnösnek találták munkahelyi visszaélésekben. A kiadó így már eleve rossz színben van feltüntetve a nyilvánosság előtt, és a mostani lépés még tovább erősítheti a bizalomvesztést - főként azok körében, akik még mindig várják az Assassin's Creed IV: Black Flag remake-jét vagy más klasszikus Ubisoft-játékok visszatérését.

Bár a kiadó hivatalosan nem kommentálta, hogy a módosítások reakciók lennének a Stop Killing Games kampányra, az iparági trendek alapján egyértelmű: a digitális tulajdonlás körüli vita forrpontra jutott, és a Ubisoft most újabb olajat öntött a tűzre.

Nem akarsz lemaradni semmiről?

Rengeteg hír és cikk vár rád, lehet, hogy éppen nem jön szembe GSO-n vagy a social médiában. Segítünk, hogy naprakész maradj, kiválogatjuk neked a legjobbakat, iratkozz fel hírlevelünkre!


Hirdetés
Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Ne maradj le a legfontosabb hírekről! Engedélyezd az értesítéseket, cserébe elsőként tudod meg, ha bejelentik a Half-Life 3-at! (Nem spamelünk, becsszó!)