Újabb nagy leépítés történt az ex-kormányközeli médiában. A Mandinernél hétfőn körülbelül hatvan embernek mondtak fel. A történtekről Kohán Mátyás, a lap rovatvezető-helyettese írt a Mandineren megjelent publicisztikájában, amelyben a jobboldali média helyzetét és jövőjét elemezte. A cikkből az is kiderült, hogy a szerkesztőséget ezután 48 ember viszi tovább. Kohán azt írta, hírszerkesztők, rovatos újságírók és videósok is távoztak a laptól. A megfogalmazása szerint tisztességes módon történt a felmondás, de ettől még súlyos veszteségnek tartja a történteket. A Mandiner jövőjéről úgy fogalmazott, hogy a megmaradt szerkesztőség tovább dolgozik, és ehhez olvasókban, támogatókban, valamint a nemzeti nagytőkében is partnereket keres.
A Mandiner jelenleg a Mathias Corvinus Collegiumhoz kötődik, amelynek helyzete az elmúlt hetekben különösen bizonytalanná vált. A parlament nemrég olyan alaptörvény-módosítást fogadott el, amely előkészíti a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványok, vagyis a kekvák kivezetését. Ennek részletszabályai az uniós források felszabadításához kapcsolódó törvénycsomagban is megjelentek, és a változások az MCC-t is érinthetik.
A mostani mandineres leépítés nem elszigetelt eset. Az elmúlt hetekben komoly átalakítások indultak a Fideszhez köthető médiavilágban. A Mediaworksnél korábban tömeges elbocsátásokról lehetett hallani, több kiadvány és online felület működését visszavágták vagy felfüggesztették, a PestiSrácoknál pedig szintén teljes szerkesztőséget érintő leépítésről számoltak be.
A Mandiner esete azért különösen figyelemre méltó, mert a lap az elmúlt években a jobboldali médiatér egyik fontos szereplőjeként működött, és az MCC-hez kerülésével még szorosabban kapcsolódott a '26 előtti kormányközeli intézményi világhoz. A mostani döntés viszont azt jelzi, hogy a politikai és finanszírozási környezet változása már azokat a szereplőket is elérte, amelyek korábban stabil háttérrel számolhattak.
A leépítések közben a jobboldali médiában egyre nyíltabban beszélnek arról, hogy új finanszírozási modellre lenne szükség. Navracsics Tibor és Ferencz Orsolya kedden nyílt levélben fordultak a nemzeti tőkésekhez, és egy minőségi jobboldali médiaportfólió támogatását sürgették. A Mandiner mostani helyzete ennek a válságnak az egyik leglátványosabb jele lett: a lap megmarad, de jóval kisebb stábbal próbálja folytatni a működését.