Hirdetés

Az EA egyik vezetője szerint az AI kreatívabbá tette a stúdiókat

|

Laura Miele úgy látja, az új eszközök leveszik a terhet a fejlesztőkről.

Hirdetés

Az AI használata továbbra is az egyik legmegosztóbb téma a videojáték-iparban, de az Electronic Arts egyik vezetője szerint a technológia már most pozitív hatással van a stúdiók munkájára. Laura Miele, az EA enterprise developmentért felelős elnöke a Game Business Live eseményen beszélt arról, hogy szerinte az AI nem egyszerűen gyorsabbá, hanem kreatívabbá is teheti a fejlesztést. Miele szerint az AI-eszközök legnagyobb előnye, hogy eltávolítják a súrlódást a fejlesztési folyamatokból. Úgy fogalmazott, a technológia levesz bizonyos ismétlődő, fárasztó feladatokat a fejlesztők válláról, így több idő és energia maradhat a valódi kreatív munkára. Példaként a gyorsabb prototípus-készítést, az ötletek gyorsabb kipróbálását és a kreatív döntések körüli rövidebb egyeztetéseket említette.

Az EA-nél ez nem új irány. Andrew Wilson vezérigazgató korábban arról beszélt, hogy az AI a vállalat működésének központi eleme, és a kiadónál több mint száz aktív AI-projekt fut. Ezek célja részben a hatékonyság növelése, részben az alkotói folyamatok támogatása, részben pedig új játékélmények létrehozása. A mostani nyilatkozat azonban nem légüres térben érkezett. Tavaly több beszámoló is arról írt, hogy az EA vezetése erősen ösztönzi a dolgozókat az AI használatára, miközben a munkatársak egy része aggódik a technológia hatása miatt. A Business Insider korábbi cikke szerint voltak fejlesztők, akik hibás kódra, pontatlan válaszokra és utólag javítandó AI-kimenetekre panaszkodtak, mások pedig attól tartottak, hogy saját munkájuk alapján tanított eszközök később a pozícióikat is veszélyeztethetik.

Hirdetés

Ez jól mutatja, miért ilyen érzékeny a téma. A kiadói oldalról az AI könnyen hatékonyságnövelő, kreativitást felszabadító eszköznek tűnik, a fejlesztők szemszögéből viszont sokszor plusz ellenőrzést, bizonytalanságot és munkahelyi félelmet jelenthet. Különösen a játékiparban, ahol az elmúlt években amúgy is rengeteg leépítés történt, minden ilyen vezetői kijelentés óhatatlanul összekapcsolódik azzal a kérdéssel, hogy az AI kiegészíti vagy kiváltja-e az embereket. Az EA nincs egyedül ezzel az iránnyal. A nagy kiadók és technológiai cégek sorra építik be a generatív AI-t a munkafolyamataikba. A Sony, a Capcom és az Epic Games is beszélt már arról, hogy AI-eszközökkel próbálja gyorsítani vagy támogatni a fejlesztést, az Unreal Engine 6 pedig várhatóan még mélyebben integrálja majd ezeket a megoldásokat. A Steam Next Fest legutóbbi kínálatában is több mint ezer játék jelölt valamilyen generatív AI-használatot.

Nem akarsz lemaradni semmiről?

Rengeteg hír és cikk vár rád, lehet, hogy éppen nem jön szembe GSO-n vagy a social médiában. Segítünk, hogy naprakész maradj, kiválogatjuk neked a legjobbakat, iratkozz fel hírlevelünkre!


A kérdés így már nem az, hogy megjelenik-e az AI a játékfejlesztésben, hanem az, hogyan. Ha valóban a monoton feladatokat csökkenti, és a fejlesztők kezében marad az irányítás, akkor segíthet gyorsabban kipróbálni ötleteket, javítani munkafolyamatokat és lerövidíteni bizonyos gyártási szakaszokat. Ha viszont rosszul működő eszközöket erőltetnek rá a csapatokra, vagy a technológia a költségcsökkentés fedőnevévé válik, akkor könnyen ronthat a munka minőségén és a dolgozói bizalmon.

Miele szavai ezért egyszerre jelzik az EA optimizmusát és az iparág egyik legnagyobb feszültségét. A vezetők már a kreativitás felszabadításáról beszélnek, sok fejlesztő viszont még azt szeretné látni, hogy az AI valóban segíti őket, nem pedig újabb nyomást, hibajavítást és kiszámíthatatlanságot hoz a mindennapi munkájukba.

Hirdetés
Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Ne maradj le a legfontosabb hírekről! Engedélyezd az értesítéseket, cserébe elsőként tudod meg, ha bejelentik a Half-Life 3-at! (Nem spamelünk, becsszó!)