Frissítés: Immár hivatalos, a magyar kormány tényleg kitiltotta a Kneecap zenekart Magyarországról. Ezt Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért felelős államtitkár is megerősítette az X-en:
🛑 Hungary’s government has moved to ban @KneecapCEOL from entering the country and performing at @szigetofficial—citing antisemitic hate speech and open praise for Hamas and Hezbollah as justification.
— Zoltan Kovacs (@zoltanspox) July 24, 2025
⚠️ The official message: “zero tolerance for antisemitism” and a duty to…
Eredetileg írtuk: A Magyar Nemzet információi szerint a kormány azt tervezi, hogy megtiltja a Kneecap nevű északír rapzenekar belépését Magyarországra, antiszemita gyűlöletbeszédre hivatkozva. A trió augusztus 11-én lépne fel a Sziget Fesztiválon, de a kormányzati döntés következtében erre könnyen lehet, hogy nem kerül sor. A lap értesüléseit ugyanakkor sem a Kormányzati Tájékoztatási Központ, sem a külügyminisztérium nem erősítette meg, és a fesztivál szervezői sem kaptak hivatalos tájékoztatást az ügyben.
A Kneecap fellépése heves vitákat váltott ki a közelmúltban, nemrég mi is írtunk arról, hogy egy cseppet sem egyszerű, fekete-fehér kérdésről van szó, ahol a szólásszabadság találkozik a gyűlöletbeszéd jogi és társadalmi tilalmával. A formáció többször is nyíltan kiállt a Hamász és a Hezbollah mellett (azt az állítást azonban kategorikusan tagadták, hogy koncertjeiken a szervezetek zászlója is megjelent volna), miközben Izrael ellen uszító megnyilvánulásokkal szerepelt a közéletben. Ennek hatására már több koncertjüket is lemondták: a Coachellán való szereplésük után két német fesztivál is visszavonta a meghívásukat.
A Kneecap szereplése ellen több mint száz magyar művész és közéleti szereplő is tiltakozott nyilvánosan. A petíció aláírói között volt többek között Nemes Jeles László Oscar-díjas rendező, filmje főszereplője Röhrig Géza, valamint Presser Gábor, Dés László, Parti Nagy Lajos, Spiró György és Geszti Péter is. A tiltakozók a fellépés lemondását kérték a Sziget szervezőitől, utalva a Kneecap megnyilvánulásainak gyűlöletkeltő, rasszista és szélsőséges természetére.
Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata hivatalos közleményben csatlakozott a tiltakozókhoz. A DK-s Kiss László által aláírt nyilatkozatban hangsúlyozták: a kerület mindenféle gyűlöletkeltést elítél, és nem látják szívesen a zenekart Óbudán.
A fesztivál főszervezője, Kádár Tamás korábban úgy nyilatkozott, hogy nincsen jó válasz a Kneecap körül kialakult politikai és társadalmi vitákra, a Sziget részéről egyelőre nem jeleztek változást a fellépés kapcsán.
A helyzet továbbra is bizonytalan, és bár a hivatalos döntés még nem született meg vagy nem került nyilvánosságra, a fellépés meghiúsulása egyre valószínűbbnek tűnik. Ha a kormány valóban a beutazás megtagadásáról dönt, az precedenst teremthet a jövőben vitatott politikai tartalmú üzeneteket átadó művészek szerepeltetése kapcsán a hazai rendezvényeken.
Videótesztek, magyarázók, érdekességek, beszélgetések, livestreamek, végigjátszások, magyar feliratos előzetesek.