Ugyan Magyarország csak egy kis oldaljegyzet volt Last Week Tonight with John Oliver mostani epizódjában, a téma annál közelebb áll hozzánk jelenleg.
John Oliver rengeteg Emmyt és egyéb díjat nyert az elmúlt évtizedben az HBO-n futó sorozatáért, ami az utóbbi években többször foglalkozott Magyarországot érintő kérdésekkel is. Oliver műsorában aktuális közéleti, társadalmi problémákat dolgoz fel meglehetősen szórakoztatón, és rendszeresen szemléz a világpolitikából is. Általában nem a legjobb fényben tűnik fel hazánk a műsorban, a legnépszerűbb ezek közül az az epizód volt, amikor az autoritariánus rendszereket járták körbe.
A hat évvel ezelőtti adás érdekes lenyomata az Orbán-rezsim evolúciójának, ahol még a elsősorban a migránspolitikájával szerepelt. A legújabb részben Trump és a mindenkori amerikai média viszonya kerül terítékre, amiben Oliver végigveszi azokat az eseményeket, amik elég vészjósló képet festenek az amerikai újságírás szabadságának jövőjéről.
Magyarként viszont a "Trump & The Press" epizódban kongó vészharangok már nagyon távolinak tűnnek.
Oliver sorra veszi, ahogy Trump szelektálja a kormány sajtótájékoztatójára beengedett médiumokat (check), szelektálja a kérdéseket (check), de például fel sem merül benne, hogy milyen lenne az, ha egy kormányfő mondjuk nem is adna már interjúkat.
Fájlalja továbbá, hogy a Federal Communications Commission - ami többek között a média licencek megújításáért és átruházásáért is felel - élén a saját embere, Brandon Carr ül, akinek például így lehetősége lesz jogi akadályokat gördíteni olyan médiumok elé, akik szerinte nem megfelelően viselkednek (check).
A műsorban megszólal Maria Ressa is, aki 2012-ben társalapítóként hozta létre a Fülöp-szigeteki Rappler nevű online hírportált. Újságíróként a független sajtó egyik legkitartóbb hangja lett a térségben, aki felállt Rodrigo Duterte volt Fülöp-szigeteki elnök ellen és ezért le is tartóztatták. Ressa tanácsa a következő volt.
"Ne add fel önként a jogaidat. (...) Ne engedj, mert ebben a kritikus pillanatban vagy a legerősebb, és ahogy telik az idő, ennél csak gyengébb leszel"
Kihagyott ziccernek érződik, hogy a magyar események nem kaptak nagyobb szerepet ebben a részben, hiszen az Egyesült Államok számára is intő példa lehet az, ami nálunk zajlik.