Ritka és kiemelkedő pillanathoz érkezett a magyar filmművészet: hosszú idő után először két magyar rendező filmje is meghívást kapott a világ egyik legrangosabb filmes eseményére, a Velencei Nemzetközi Filmfesztiválra. A 82. alkalommal megrendezett seregszemle augusztus 27-én indul, ahol Nemes Jeles László Árva és Enyedi Ildikó Csendes barát című új filmje is versenybe száll az Arany Oroszlán-díjért.
Nemes Jeles, aki korábban a Saul fiával Oscar-, Golden Globe- és BAFTA-díjat is nyert, most ismét egy személyes, történelmi ihletésű filmmel tér vissza. Az Árva 1957 tavaszán játszódik Budapesten, a levert forradalom utáni időszakban, a Kádár-rendszer megszilárdulásának kezdetén. A történet főszereplője a tizenkét éves Andor, aki édesanyjával él, és még reménykedik abban, hogy a háborúban eltűnt édesapja visszatér. Egy nap azonban megjelenik egy férfi, aki apjának vallja magát, és beköltözik a családhoz. Andor azonban nem hajlandó elfogadni őt, és elhatározza, hogy megvédi édesanyját az idegentől. A fiú szerepét Barabás Bojtorján játssza, az édesanyát Waskovics Andrea alakítja, míg a titokzatos férfi szerepében Gregory Gadebois látható. A filmet Clara Royer társforgatókönyvíróként jegyzi, a produkció magyar, brit, francia és német koprodukcióban készült, és idén ősszel kerül a hazai mozikba.
Enyedi Ildikó, aki a Testről és lélekről című filmjével elnyerte az Arany Medvét és Oscar-jelölést is kapott, most egy meditatív hangvételű filmmel tér vissza. A Csendes barát középpontjában egy fa áll, és három olyan történetet mesél el, amelyben az ember és a növény világa egy rövid időre találkozik. A több mint száz évet felölelő cselekményben a szereplők - akárcsak a növények - magányosak, a külvilágból kiszakadt figurák, akik mélyen vágynak a kapcsolódásra. A film férfi főszereplője Tony Leung Chiu-Wai, akit tavaly életműdíjjal tüntettek ki épp Velencében. Mellette Luna Wedler, Enzo Brumm és Léa Seydoux is feltűnik a vásznon. A Csendes barát forgatókönyvét maga Enyedi írta, a film német-francia-magyar koprodukcióban készült, és várhatóan 2026 első felében kerül majd a mozikba.
Mindkét produkció a Nemzeti Filmintézet támogatásával készült, és szereplésük a velencei filmfesztivál versenyprogramjában nemcsak a rendezők, hanem a magyar filmművészet számára is hatalmas elismerés. Az idei fesztiválon való részvétel azt jelzi, hogy a magyar film ismét ott van a világ élvonalában, és nemzetközi együttműködések révén is képes olyan alkotásokat létrehozni, amelyek a legnagyobb filmes színpadokon is megállják a helyüket.