A Csillagok háborúja-nap alkalmából posztolt AI-generált kép miatt Donald Trumpot sithként ábrázolta a Fehér Ház, méghozzá teljesen akaratlanul. A május 4-i Star Wars nap, amely eredetileg egy 1979-es brit újságcím révén vált politikai jelentőségűvé Margaret Thatcher választási győzelme után, mára a popkultúra és a politikai üzenetek sajátos találkozópontjává nőtte ki magát. A Fehér Ház idén egy olyan képet tett közzé, amely láthatóan hősként kívánta ábrázolni Trumpot, azonban a vörös fénykard, amit a képen tart, épp az ellenkezőjét sugallja: az elnök a sithek, vagyis a Star Wars rosszfiúi képviselőjeként jelenik meg.
Happy May the 4th to all, including the Radical Left Lunatics who are fighting so hard to to bring Sith Lords, Murderers, Drug Lords, Dangerous Prisoners, & well known MS-13 Gang Members, back into our Galaxy. You’re not the Rebellion—you’re the Empire.
— The White House (@WhiteHouse) May 4, 2025
May the 4th be with you. pic.twitter.com/G883DhDRR5
A Star Wars-univerzumban a vörös fénykard egyértelműen a sötét oldalhoz tartozik. Az aktuális kánon szerint ezek a kardok nem természetes úton keletkeznek, hanem úgynevezett "véreztetéssel" születnek, amikor az erőhasználó gyűlöletét és dühét beleönti a kyber kristályba, amely ettől elveszíti korábbi színét és vörössé válik. Ez a szimbolika kizárólag a sithekre és más sötét oldalhoz hű karakterekre jellemző. Így a Fehér Ház azon törekvése, hogy Trumpot hősként jedi lovagként állítsa be, súlyos vizuális bakiba futott.
A kép egyébként egy izomkolosszus Trumpot ábrázol, amerikai zászlók és sasok társaságában, miközben az üzenet a "radikális baloldali őrülteket" állítja be a galaktikus Birodalom földi megfelelőjeként. Ezzel az összevetéssel azonban az egész narratíva megbicsaklik, különösen annak fényében, hogy a Csillagok háborúja univerzumának kitalálásakor George Lucast eredetileg (sok más egyéb mellett) az USA vietnami szerepvállalása ihlette, és az elnyomó, technológiailag fejlett Birodalmat sokan épp az amerikai hatalom allegóriájaként értelmezik.
A képi baklövés tehát nemcsak a vizuális üzenet hatékonyságát ássa alá, hanem történelmileg is problematikus. Bár elsőre könnyű lenne véletlen hibaként elkönyvelni a dolgot, érdemes megemlíteni, hogy a Fehér Ház mostanában többször is megosztott hasonlóan provokatív, AI által generált képeket. Legutóbb például olyan grafikát tettek közzé, amelyen Trumpot a következő pápaként jelenítették meg, ami szintén erősen megosztó reakciókat váltott ki. Könnyen lehet tehát, hogy a Star Wars napi poszt is tudatos kísérlet volt a közösségi média felbolygatására.
Akár véletlen, akár szándékos provokáció volt a kép közzététele, az üzenet kétélűre sikerült. A szándék szerint Trumpot egyfajta popkulturális hősként kellett volna bemutatni, ám a választott vizuális elemekkel épp az ellenkezőjét sikerült elérni.
Hírek, érdekességek, tippek, ajánlók, unboxing, hardveres videók, minden, ami 1-2 percbe belefér. Kövess minket TikTokon is!