Megjött a Steam Machine, de kevés benne a köszönet. A Valve kockája ugyan csinos, apró és energiatakarékos, de nevetségesen drága, teljesítményben pedig brutálisan el van maradva gyakorlatilag mindentől, amit az Úr 2026. évében meg tudnál építeni a vételárából. Nem vagyunk boldogok, de nyilván a gyártó sem, aki nagyon szeretett volna egy megfizethető belépőpontot kínálni a Steam és a PC gaming világába.
A kocka később és költségesebben érkezett, mint tervezték, de ezért is sajnos az egyre több keserűséget okozó memóriaválság a felelős. A generatív algoritmusokkal házaló ipar gyakorlatilag lefoglal mindent, ami adatokat tud kezelni, és mivel a Valve egy parányi porszem az OpenAI, az Anthropic és a Google árnyékában, így esélye sem volt arra, hogy kedvezőbb árakon, nagyobb tételekben foglalhasson le memória chipeket és tárolóegységeket.
A Valve egyik mérnöke, Pierre-Loup Griffais erről beszélgetett a Gamers Nexus arcával, Steve Burke-kel, és pontosan azt mondta el, amit mindnyájan sejtettünk. Az ipar nagy játékosait egyszerűen nem érdekli, hogy ez a videójátékbolt mégis mit akarna csinálni.
"Nézd, nincsenek szerződések, nincs semmi. Ezek az arcok...havonta mondanak egy árat vagy valamit, és hozzáteszik, hogy »nézd, ennyit tudtok venni, kell vagy nem kell«, és ha nemet mondunk nekik, akkor legközelebb már nem is szólnak hozzánk."
A helyzet annyira nehézkes, hogy az eredetileg tervezett 2x8 GB-os memóriamodulokról le is mondott a Valve, és kénytelenek 1x16 GB-os megoldást használni. A kétcsatornás összeköttetés jobb teljesítményt adna, de a gyártó szerint a veszteség elhanyagolható volt, így rábólintottak a megoldásra. Mondjuk a fentiek fényében elmondható, hogy talán nem is lett volna más választásuk.