Az elmúlt néhány hét, hónap elsősorban az új konzolok, az Xbox Series X|S és a PlayStation 5 megjelenésétől volt hangos, de közben azért PC-s fronton is történt némi mozgolódás: az NVIDIA és az AMD is kiadta új, egyelőre korlátozottan elérhető videokártyáit.
Sok játékos számára a Cyberpunk 2077 megjelenése volt az, ami miatt elhatározták, hogy gépet újítanak akár idén, akár a közeljövőben, míg másokat a home office és a távoktatás bátorított erre. Más igényekhez másfajta gépek valók; még a laptopok kategóriáján belül sem mindenkinek ugyanaz lesz a legideálisabb, ezért most igyekszünk segíteni, ha nem tudjátok, PC-re vagy laptopra költsetek-e inkább.
Laptop vs. PC - melyik a jobb neked?
A döntéshez sok szempontot figyelembe kell venni: hogyan és mire használnátok masinátokat, szeretnétek-e bővíteni a későbbiekben, vagy a teljes cserében hisztek, és persze az is számít, mit enged meg a keret.
Ha a hordozhatóság nem szempont, és nem a nulláról akarsz egy teljes szettet összerakni, az asztali számítógép jobb választás lehet. Ehhez ugye kell monitor, egér és billentyűzet is, ami a laptopoknál értelemszerűen beépítve érkezik (az egér helyett touchpad van, ami játékokhoz alkalmatlan, ezért egérrel itt is érdemes számolni), nem jelent többletköltséget, de PC-knél elengedhetetlen extra kiadást követel meg. A gépházakat viszonylag körülményes mozgatni, de könnyebb cserélgetni a komponenseket, szabadabban válogathatunk a hardverek között, és a nem mobil videokártyák is erősebbek.
Léteznek monitorral egybeépített All-in-One PC-k is, de azokat nem olyan egyszerű piszkálgatni, általában többe is kerülnek, mint a hagyományos torony-PC-k, és elsősorban üzleti felhasználásra szánják őket, játékra kevésbé alkalmasak. Az előre összerakott gépek között viszont ajánlott szétnézni, mert ezeket szakértők építették, biztosan jól fognak működni, és ha még operációs rendszert is telepített rájuk a forgalmazó, csak bedugjuk, és már megy is, nem kell a beüzemeléshez különösebb hozzáértés.
Amennyiben viszont nem csak otthon, egy asztal vagy a tévé előtt ülve gépeznétek, érdemes inkább a laptopok felé hajlani. A belépő szintű gamer notebookok már elég erősek ahhoz, hogy a legnépszerűbb e-sport játékokat (CS:GO, LoL leginkább) futtassák, de elérhetők komolyabb grafikus chippel szerelt gépek is, amiken élvezhetjük a stabil képfrissítési sebesség és a ray tracing támogatás nyújtotta különleges élményt, valamint zökkenőmentesen futnak a legújabb, nagyobb erőforrásigényű játékok is. Hazaérve vagy a munkahelyen kijelzőre köthetjük, csatlakoztathatunk külső billentyűzetet és egeret, így nem kötnek minket a jellemzően 17"-ban maximalizált kijelzők korlátai. Az elmúlt néhány évben jelentősen csökkent a különbség egy asztali videokártya és annak mobilos változata között, ezért is hagyták el a külön jelzést a gyártók.
Drágább a laptop, de megéri?
Ár tekintetében általánosan igaz, hogy a hasonló komponensekből álló PC-k és laptopok közül utóbbiak a drágábbak, mert összeállításuk sokkal komplexebb, és beépítve tartalmazzák a monitort, billentyűzetet és a touchpadet. Körülményesebben, korlátozottan bővíthetők, és ha elavulnak, jobb az egészet cserélni - viszont 5-6 évig jó esetben nem lesz velük gond. Az asztali PC-kben bizonyos komponensek tovább maradnak korszerűek, mint mások, de ezeknél is eljön az idő, amikor a régi alaplap, processzor, videokártya vagy akár gépház már kevés, és nem elég, ha csak egyiket váltjuk le, vele együtt a többit is újítani kell. Néhány éve még több érvet lehetett volna felsorolni az asztali gépek mellett, de a technológia fejlődésének köszönhetően a laptopok is felzárkóztak, így ajánlott a használati módokat előtérbe helyezni választáskor.