A Microsoft újabb leépítési hullámot indított el, amely a teljes vállalat állományának közel négy százalékát, vagyis körülbelül 9 100 munkavállalót érint. Bár a teljes lista még nem ismert, a jelek szerint az Xbox divízió - különösen a ZeniMax és a King fejlesztőcsapatain keresztül - súlyosan megsínyli a leépítést. Ez különösen azért megdöbbentő, mert a cég játékosbázisa és platformjai történelmi csúcson vannak, mégis komoly szerkezeti átalakításokat hajtanak végre, "a jövőbeli növekedés érdekében", állítja a cégvezetés.
A Bloomberg értesülései szerint a Candy Crush fejlesztője, a King, közel 200 alkalmazottjától válik meg, ez a cég dolgozóinak tíz százaléka. Ezzel párhuzamosan a ZeniMax európai irodáiban is megkezdődtek az elbocsátások, különösen a londoni és marylandi marketingcsapatokat érintve. Az Xbox amerikai munkatársait hivatalosan ma értesítik a változásokról.
A leépítések mellett egy másik, szimbolikus döntés is borzolja a kedélyeket: a 2019-ben bejelentett Everwild fejlesztését hivatalosan is törölték. A Rare belső projektjéről korábban is lehetett hallani problémákat, a fejlesztés állítólag már 2022 elején "teljes káosz" volt. Most viszont végleg lekerült a térképről, újabb példát szolgáltatva arra, mennyire kockázatos AAA-projektekbe éveken át invesztálni eredmény nélkül.
Phil Spencer, a Microsoft Gaming vezérigazgatója egy belső memo formájában szólalt meg a történtek kapcsán. Levelében hangsúlyozta, hogy a mostani döntések célja a "stratégiai növekedésre fókuszálás", illetve az, hogy a cég a "leghatékonyabb területeket" támogassa tovább. Elismerte, hogy a most elbocsátott dolgozók hozzájárulása nélkül az Xbox nem lenne ott, ahol ma van, és megköszönte a munkájukat. A Microsoft igyekszik támogatást nyújtani az érintetteknek, többek között végkielégítéssel, egészségügyi biztosítással és álláskeresési segítséggel.
A leépítések időzítése és mértéke kérdéseket vet fel, főként egy olyan időszakban, amikor a cég erős játékfelhozatallal, fejlesztési tervekkel és rekord játékosbázissal büszkélkedhet. Az Xbox jövője ugyan nem forog veszélyben, de a mostani lépések újra felvetik a kérdést: vajon a siker ára mindig emberek százainak, vagy akár ezreinek elbocsátása lesz?