Főleg karácsony közeledtével merül fel sokakban az ötlet, hogy jó lenne valami játékra alkalmas gép (és direkt fogalmazunk ennyire általánosan, hiszen bármi szóba jöhet), de ilyenkor fontos az ár-érték arány, a beszerezhetőség, a megfelelő játékok és kiegészítők, az egyszerűség, illetve nem árt tisztában lenni azzal, mire is akarjuk majd használni a gépet.
Aki játszani szeretne, és nem az a hardcore konzoljátékos, aki már kívülről fújja a PlayStation előnyeit, annak egészen biztosan nem olyan könnyű a helyzete, hiszen felmerülhet a kérdés, hogy 2020 karácsonyán milyen konzolt is érdemes venni. Nos, legyen itt az a +1 érv, amivel nem is kerülgetjük tovább a nyilvánvalót:
+1 PlayStation 5-re egyelőre ne számíts
A PlayStation 5 mindkét verziója, tehát a lemezes és az optikai meghajtó nélküli kiadás is hiánycikknek számít a világon, így nagyon úgy fest, hogy idén karácsonykor nem kerülhet PS5 a fád alá. A PlayStation 4-et és a PlayStation 4 Prót viszont bármikor leemelheted a nagyobb üzletek polcairól, és bőven akad érv amellett, hogy miért érdemes ezeket választani, ha játszani szeretnél gyorsan, könnyen, kényelmesen. Ezeket szedtük most csokorba.
1. Hét év legjobb exkluzív címei
Vitán felül áll, hogy ebben a konzolgenerációban a Sony szállította nekünk a legtöbb emlékezetes exkluzív játékot, és szerencsére azt is le kell szögezni, hogy a mennyiség nem ment a minőség rovására. Az elmúlt pár évben olyan játékokat próbálhattak ki a PlayStation 4 tulajdonosok, mint az Uncharted 4: A Thief's End, a The Last Guardian, a Days Gone, a Bloodborne, a 2018-as God of War és Spider-Man, a Ghost of Tsushima, vagy épp a The Last of Us Part II. Külsős kiadók kinálatában is megjelentek olyan fontos címek, amik kizárólag PS4-en érhetőek el, ilyen például a Final Fantasy VII Remake. A listát hosszan lehetne sorolni, ezek tényleg csak a legnagyobb címek közülük.
2. Visszafelé kompatibilitás
Nagyon fontos, hogy később, ha esetleg majd PS5-re váltanál, akkor nem kell búcsút intened PlayStation 4-es játékkatalógusodnak. Már megvásárolt kedvenceidet szépen viheted magaddal, hogy a Sony új konzolján még jobb technikai feltételek mellett futtathasd őket. Számos játék esetében ráadásul egyből megkapod a PS5-ös frissítést, tehát nem kell újra megvenned az adott címeket, mint ahogy az 7 évvel ezelőtt az előző generációváltásnál történt. Tulajdonképpen a már most megvásárolt játékokat biztosítod magadnak PS5-ön is.
3. A legújabb PlayStation-exkluzív játékokból így sem maradsz ki
És ha már játékoknál tartunk: a legtöbb új PlayStation-exkluzív címet PS4-re is megvásárolhatod. Ilyen például a nemrég megjelent Spider-Man: Miles Morales és Sackboy: A Big Adventure. Azt se feledjük el, hogy a jövőre, 2021-ben megjelenő Horizon Forbidden West is megjelenik majd PlayStation 4-re, így ha a 2017-es Horizon Zero Dawnban belefogsz PS4-en Aloy kalandjába, akkor jövőre a most megvásárolt konzolodon folytathatod azt.
4. Elérhető és szórakoztató VR
A borsos árú PC-s VR-headsetek remek alternatívája lehet az ár-érték arányban erősen domborító PlayStation VR, ami nem mellékesen az egyetlen érdemi konzolos VR-eszköz. A Sony saját virtuális valóság platformjára ráadásul olyan izgalmas exkluzív játékok is elérhetőek, mint az idén megjelent Iron Man VR. Ha pedig úgy döntesz, hogy PlayStation 4-ed mellé egy PSVR sisakra is beruháznál, akkor természetesen egy későbbi konzolcserénél ezt sem kell a fiók mélyére dobni, kompatibilis lesz a PlayStation 5 konzolokkal is.
5. A PlayStation Plus kínálata
A PlayStation Plus előfizetéses szolgáltatás nem csak azt garantálja, hogy kedvenc játékaiddal a mutiplayer funkciókat is elérd, és online tudj csatába indulni a pajtások ellen, vagy épp az ő oldalukon, hanem havonta ingyenes játékokkal is megajándékoz téged. Ezeket később is megtarthatod, amíg aktív PS Plus előfizetéssel rendelkezel, bármelyiket futtathatod közülük. Ráadásul a PlayStation 4-es ajándék játékok mellett már PS5-ös extra címeket is elkezdtek osztogatni, ilyen például a Worms Rumble, vagy a Bugsnax, ezek is megmaradnak a fiókodban örökre, amíg aktív PS Plus előfizető vagy.
6. Ezen a generáción is van 4K játék
A 2016 szeptemberében megjelent PlayStation 4 Pro 4,2 teraflopsos nyers ereje ma is tekintélytparancsolónak mondható, a checkerboard rendering technológiának köszönhetően pedig reccenésmentesen sima képfrissítés mellett képes hozni a konzol a 4K-s felbontást. Ha nem rendelkezel méregdrága, HDMI 2.1-es csatlakozóval is felszerelt tévével, akkor a 8K-s felbontást, vagy a 4K melletti 120 fps-t egyébként sem tudnád kihasználni, ezt is számba kell venni akkor, mikor új konzolod megvásárlásáról hozol döntést. Fontos megjegyezni, hogy a PlayStation 4 rendelkezik egy úgynevezett "Boost Mode"-dal is, melynek segítségével a PS4-es játékokat jobban tudja futtatni, mint az eredeti "fat" PS4 konzolok - az így felturbózható játékok dobozán a " PS4 Pro Enhanced" feliratot kell keresni.
7. Univerzális DUALSHOCK 4 kontroller
Új PlayStation 4 konzolod mellé természetesen periféria is dukál, a DUALSHOCK 4 kontrollereket pedig nem csak a Sony gépének irányítására használhatod. Univerzális kontrollerről van szó, amit gond nélkül ráköthetsz a PC-dre, hogy a steames játékkatalógusod címeit irányítsd vele, vagy akár a hazánkban épp most elstartoló Google Stadia is kompatibilis vele. Minek költenél külön extra kontrollerekre, ha a PS4-ed dobozában már ott lapul egy professzionális irányító?
8. Multimédiaközpont a nappaliban
Nem csak egy játékállomást vásárolsz akkor, ha elhelyezel a televíziód alá egy PlayStation 4-et. A beépített optikai meghajtóval lejátszhatod DVD- és Blu-ray-gyűjteményed teljes egészét, a telepíthető alkalmazásoknak köszönhetően pedig YouTube és Twitch videókat nézhetsz, vagy akár a Netflix, az Amazon Prime és az HBO GO kínálatában is válogathatsz a filmek és sorozatok között. Olyan applikációkkal pedig, mint például a Plex, a számítógépeden tárolt videóidat is bármikor átvarázsolhatod a nappaliba. A PlayStation 4 messze nem csak játékra használható, ennek előnyeit együtt élvezheti az egész család.
9. Kiforrott technológia
Nem fogják egyhamar elfelejteni a konzolos játékosok az első Xbox 360-aknál jelentkező általános hibát, a "red ring of death" néven elhíresült meghibásodást. Bár hasonlóan fatális problémákról egyelőre nem tudunk a most induló új konzolgeneráció gépei esetében, de azért hallunk ezt-azt különböző furcsa hibajelenségekről. A PlayStation 4 Pro vagy PlayStation 4 vásárlása esetén azonban nem fogod bétatesztelőként érezni magad, egy bejáratott, jól működő technológia mellett teszed le a voksodat, amit természetesen garanciával is megtámogat a gyártó. A konzolos játékélményben épp az a csodálatos, hogy nem kell folyamatos bütyköléssel töltenünk az időt, mint egy klasszikus PC esetében, így az is nagyon fontos, hogy maga a vas megbízható legyen.
10. Kedvező ár, melyet később visszaforgathatsz
Természetesen az ár is nagyon fontos szempont, elvégre konzolvásárlásnál egy luxus szórakoztatóelektronikai terméket pakolsz be a kosaradba, ami bizony nem filléres mulatság. A PlayStation 4 bizonyos bundle kiadásai kifejezetten jó ajánlatok, ahol rendszerint 2 kontrollerrel és több játékkal megpakolva ugorhat fejest a család a játékba.
Egy későbbi váltás esetében pedig tartsd észben, hogy sok üzlet beszámítja használt konzolodat, de a különféle aukciós oldalakon, illetve online adok-veszek csoportokban is pillanatok alatt gazdára talál egy szép állapotú PlayStation 4 (de főleg a Pro, ami lényegesen erősebb), melynek árát beleforgathatod egy majdan esedékes PlayStation 5 vásárlás költségébe.