Több mint kilencven évnyi működés után az Akadémia úgy döntött, hogy aki Oscar-díjakra szavaz, annak meg is kell néznie azokat a filmeket, amik a kategóriában vannak.
2025 után életbe lép az új szabály, miszerint az Akadémia tagjai csak akkor szavazhatnak egy adott kategóriában, ha ténylegesen megnézték az összes jelölt filmet. Mivel ez eddig is mondhatni elvárt lett volna a díjakra szavazó szakmabeliektől, ezért ezt már nem csak becsületszóra kérik, hanem ellenőrízni is fogják. Az Akadémiának van saját streaming platformja, és a szavazási rendszer csak akkor enged tovább, ha lepörögtek előtte a filmek.
Persze lesz kiskapu azoknak, akik filmfesztiválon vagy premier vetítésen látták a nevezettet, ők egy nyilatkozattal igazolhatják, hogy valóban ott voltak. Azt mondjuk nem tudni, hogy hogyan ellenőrzik, hogy az illető valóban végignézte a laptopján a filmet vagy csak hagyta végigfutni az üzbég rövidfilmet.
Az Akadémia ezt a döntést a rendszerbe vetett hit és az integritás visszaállításával indokolja, amire valljuk be, szüksége lenne az Oscarnak. Évek óta probléma, hogy a szavazók nem a filmekre, hanem a hírverésre, ismerősökre vagy nosztalgiára voksolnak, vagy épp valaki azért kap Oscart, mert egy másik kategóriában is jelölték a filmjét. Az Akadémia szerint ez "méltányosabb, informáltabb szavazást" eredményez majd, ráadásul ha valakit csaláson kapnak, az ki fogja ülni a 2026-os évadot.
A kérdés már csak az, hogy elég lesz-e mindez ahhoz, hogy az Oscart újra komolyan vegyük?