Nem megy el mellettem annak a keserédes iróniája, hogy az alapvetően gyakran eszképizmusra használt médiumban egy olyan alkotás születik, ami megköveteli tőled, hogy szembenézz a problémáiddal. Ráadásul pont azokkal, amik ma már ugyan mélyen eltemetve lappanganak az elméd egyik rejtett fiókjában, de valaha meghatározóak voltak és - közvetve ugyan - de meghatározzák a döntéseidet, ami cserében hatással van az emberi kapcsolataidra és ezért tollba mondja az életed.
A Wednesdays, bár úgy néz ki, mint akármelyik cuki pixelgrafikás indie-játék, amit azért kapsz elő, mert szeretnél egy kis pihenőt a mainstreamtől, de valójában sokkal több annál. Ez egy fájdalmasan személyes utazás, egy interaktív vallomás, amit valószínűleg nem fogsz könnyen elfelejteni, ha egyáltalán rá tudod venni magad, hogy végigjátszd.
A főszereplő, Timothée, a felszínen egy boldog, kiegyensúlyozott ember benyomását kelti, de ahogy Orco Park kapui kinyílnak, gyorsan világossá válik, hogy ez a furcsa, színes, kicsit groteszk vidámpark valójában nem más, mint a fiú fejében zajló terápiás pokoljárás. Tim gyerekként szexuális bántalmazás áldozata lett, és most túlélőként enged betekintést traumájának sajátos, de felkavaróan gyönyörű feldolgozásába.
Ahogy Tim fejében - és a Wednesdaysben egy minijáték keretében - épül a park, úgy tárulnak fel a fiú életét alapajaiban meghatározó, de ezer ajtó mögött őrzött emlékek. Olyan egyszerű lenne ebben a helyzetben explicit jelenetekkel sokkolni a játékost, de Pierre Corbinais inkább disszonáns humorral, a horrorisztikus téma és a cuki látvány kontrasztjával meséli el az elmesélhetetlent. A Wednesdays videojátékként nem akar sokat, valójában egy visual novel, amiben időnként egy kis menedzserjátékba menekülhetünk két nehéz beszélgetés között.
Narratív oldalról viszont hatalmasat markol, mert egyszerre akarja megmutatni, hogy milyen érzés felszínre hozni okkal mélyre temetett dolgokat és milyen hatással vannak ezek egy ember életére, mindezt úgy, hogy a háttérben folyamatosan pislákolni hagyja a reményt és óvatosan teszi fel csak a kérdést, hogy
te hogyan élnéd túl?
A képi világ mesés, a humor furcsán disszonáns, de épp ez adja az igazi súlyát a mondanivalónak. Tim nem csak túlélte azt, amit sokan nem, hanem újra is építette magát a romokból. Nem azért, mert minden rendben lett, hanem mert muszáj volt tovább mennie. A Wednesdays nem kér bocsánatot a témájáért, nem próbálja felmenteni az elkövetőket, és nem próbálja elmagyarázni, miért történhetett meg mindez, de nem is akar feleslegesen sokkolni. Csak megmutatja, hogy igen, ez is része lehet az életnek, és vannak, akik ebben is képesek megtalálni a szépet. Vagy legalább valamit, ami túlélhetővé teszi a traumát.
A szó klasszikus értelmében nem fogod élvezni a Wednesdays-t, ahogy a The Last of Us Part II-t sem élvezted. Sőt, videójátékos értelemben nyerni sem fogsz a végén, emberként viszont hatalmas és nagyon személyes győzelem vár a történet végén. Ha nem is vagy érintett a témában, ezen a történeten keresztül ritka betekintést és magyarázatot kaphatsz arról, hogy milyen, amikor a valóság annyira fáj, hogy már csak egy virtuális parkban tudod biztonságosan újra átélni.
A Wednesdays az ARTE France kiadásában és Pierre Corbinais, The Pixel Hunt, exaheva, Christophe Galati közreműködésével készült és jelenleg 9,99 euróért vásárolható meg Steamen.
Ha úgy érzed, hogy segítségre van szükséged, fordulj bátran az alábbi szervezetekhez. Mindig van segítség.
Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány
Ha szeretnél megbeszélni valamit, ha problémákkal küzdesz, ha veszélyben érzed magad, segítenek átgondolni, mit tegyél. Az Alapítvány akkor is tud Neked segíteni, ha úgy érzed, el akarod hagyni, vagy már el is hagytad otthonodat. Név nélkül, ingyenesen hívhatod gyermek Lelkisegély-vonalukat, de e-mailen, vagy chaten is elérhetőek.
Ha lányként megkülönböztetés ért, ha családon belüli erőszak áldozata vagy, vagy ismersz olyat, akit családjában bántalmaztak, a NANE névtelenül és ingyenesen hívható segélyvonalán segítséget kaphatsz. Női önkénteseik minden este 18 és 22 óra között fogadják a hívásokat.
Országos Kríziskezelő Információs Szolgálat
Ha családon belüli erőszak, protitúció, vagy emberkereskedelem áldozata vagy, vagy ismersz olyat, akit ilyen módon bántalmaztak vagy kizsákmányoltak, hívd ingyenesen a OKISZ segélyvonalát. Ha ilyen krízishelyzetben vagy, és azonnali segítségre van szükséged, abban is megpróbálnak segíteni. A hívásokat éjjel-nappal fogadják.