Laikusként bárki könnyedén gondolhatja azt, hogy monitorválasztásnál csak a méret, esetleg a felbontás számít, de aki egy kicsit jobban utánanéz a dolgoknak, hamar rájön, hogy számos egyéb tulajdonság befolyásolja az élményt. Nem mindegy a válaszidő, a képfrissítési sebesség, a különböző technológiák támogatásának megléte sem, sőt, ha tényleg a lehető legjobbat akarjuk megtalálni, figyelembe vehetjük a fényerőt, a színhelyességet, és a csatlakozók számát, elhelyezkedését is.
Az alábbiakban abban próbálunk segíteni, hogy mindenki megtalálja a saját ízlésének leginkább megfelelő, gamer sarkába legjobban illő monitort.
Számít a méret, de hogyan?
Kezdjük az egyik legfontosabb tulajdonsággal, a képátló méretével. Először is mérjük fel, hogy mekkora az asztalunk, milyen távolra tudunk ülni a kijelzőtől, ugyanis ha túl nagy monitort veszünk, nem látjuk be az egészet, kényelmetlen lesz a használata, ha túl kicsit, nem élvezhetjük ki igazán a nagy felbontás előnyeit.
Ha 16:9-ben gondolkodunk, 24-32" között érdemes alapjáraton nézelődni, 27" a középút, de a felbontás is számít. Egy 27"-es, 1080p-s felbontású monitort például kb. 1 méterről a legjobb nézni, de egy ugyanekkora képátlóval rendelkező, 1440p-s már 80 centiről is szép képet ad, egy 4K-s pedig 50 centiről nézve a legszebb.
Játékra kell? Ezek a legfontosabb szempontok!
Ha kimondottan játékhoz keresel monitort, először is nézd meg, mit bír a géped - persze készülhetsz a jövőre egy 4K-s felbontású kijelzővel, de ha a PC-d nem képes 4K-ban játékokat futtatni, anyagilag jobban jöhetsz ki, ha a felbontás helyett mást részesítesz előnyben. A képfrissítési sebesség például fontos, 100 Hz felett érdemes nézelődni, de itt sem kell túlzásokba esni: a 360 Hz már bőven elég lesz, aki ennél többet ígér, csak villogni akar (egyelőre). A jelenleg leginkább elterjedt 144 Hz megfelelő lesz, hacsak nem vágysz profi e-sport karrierre. A válaszidő minél alacsonyabb, annál jobb, de 4 ms-mal már kényelmesen lehet élni.
Ami a panelt illeti, általánosságban kijelenthetjük, hogy a TN-nél jobb az IPS, annál pedig a VA, de az, hogy melyik a legjobb választás, attól is függ, mire használnánk. Bár a TN panelesek a legolcsóbbak, a betekintési szögük nem túl jó, az IPS-esek szebb színeket jelenítenek meg, de lassabb a válaszidejük, a VA-k pedig ebben a tekintetben még gyengébbek, ellenben a kontrasztjuk jobb. Ha 1000:1 a kontrasztarány, az már kielégítő, ahogy az sRGB színskála támogatottsága is, de a DCI-P3 még jobb, főleg ha tartalomgyártóként is használnád a kijelzőt. Emellett érdemes megnézni, hogy a kiszemelt monitor támogatja-e a G-Syncet vagy a FreeSyncet - bár a G-Sync technológia használható a FreeSync-es kijelzőkkel is, az a legjobb, ha Nvidia kártyához G-Syncest, AMD-shez FreeSync-est választasz.
Ha konzolhoz választanál monitort, javasoljuk, hogy olyat keress, ami már a HDMI 2.1-et is támogatja, ugyanis ezzel akár PlayStation 5-ön vagy Xbox Series X|S-en is elérhető bizonyos játékokban a 120 FPS. Nem érdemes 16:9-nél eltérő képarányban gondolkodni, mert a szélesebb kijelzők nem támogatottak egyelőre. A csatlakozóknak szintén nézz utána, bizonyos funkciók csak adott típussal (pl. DisplayPorttal) használhatók.