Donald Trump amerikai elnök hétfőn bejelentette, hogy találkozót tervez a filmipar képviselőivel, hogy megvitassák a külföldi filmekre vonatkozó, lehetséges 100%-os vámtervet, amelyet vasárnap este jelentett be Truth Social posztjában. Bár még nem született végleges döntés, Trump azt hangsúlyozta: nem az a célja, hogy kárt okozzon az iparágnak, hanem hogy megerősítse az amerikai filmgyártást.
"Találkozni fogunk az iparággal. Biztosítani akarom, hogy elégedettek legyenek ezzel, mert mi a munkahelyekről beszélünk"
- mondta Trump az Ovális Irodában, a CNBC tudósítása szerint. A vám elképzelhetően csak a külföldön készült mozifilmeket érintené, de egyelőre nem világos, hogy kiterjedne-e a televíziós produkciókra vagy a nem amerikai gyártók filmjeire is. Trump úgy fogalmazott:
"Hollywood már nem csinál sok pénzt ebből az üzletből. Szép a feliratuk, minden rendben, de nem nagyon gyártanak".
A Fehér Ház szóvivője, Kush Desai megerősítette, hogy még nem született döntés, de minden lehetőséget megvizsgálnak annak érdekében, hogy a "nemzeti és gazdasági biztonságot védelmező" intézkedéseket hozzanak, mindezt a "Make Hollywood Great Again" jelszava alatt.
A hírek szerint Trump a hétvégén Mar-a-Lagóban találkozott egyik filmes tanácsadójával, Jon Voight-tal, ahol az ösztönzőkről folytattak tárgyalásokat, bár a vámkérdés nem került terítékre.
Eközben Gavin Newsom, Kalifornia kormányzója hangsúlyozta, hogy elkötelezett a filmipar támogatása mellett:
"A film és televízióipar Kalifornia gazdaságának alappillére. A kormányzó terve, hogy megduplázza az állami adókedvezményeket, világos jele annak, hogy ide akarjuk vonzani a produkciókat."
Hasonlóan reagált Adam Schiff, Kalifornia szenátora is, aki azt írta: a célokkal egyetért, de a teljes körű vámok komoly kockázatot jelenthetnek:
"Üdvözlöm a lehetőséget, hogy republikánus kollégáimmal együtt egy versenyképes szövetségi adókedvezménycsomagot dolgozzunk ki a szökésben lévő gyártások visszacsábítására."
Miközben Trump a vámok révén "hazahozná" az amerikai filmgyártást, Hollywood és a politikai vezetők egy része inkább ösztönzőkkel és adókedvezményekkel érné el ugyanezt. A vita tehát már nem arról szól, hogy szükség van-e a változásra, hanem arról, hogyan érdemes fellépni az amerikai filmipar megerősítése érdekében.