Egy friss dokumentumfilm lerántja a leplet arról, hogy a John Wick, amit ma ismerünk, majdnem sosem született meg, legalábbis nem így. A Wick Is Pain című filmben Chad Stahelski rendező és Keanu Reeves mélyrehatóan boncolgatják, miként lett az eredetileg kis költségvetésű akciófilmből műfajt meghatározó sorozat. A háttérben azonban komoly alkotói csaták zajlottak: míg Stahelski és a társrendező David Leitch emberi fájdalomra és anime-hatású látványvilágra vágytak, a stúdió pénzügyi biztosítékot keresett, és ehhez jöttek a kéretlen jegyzetek.
Az egyik ilyen javaslat épp azt kérdőjelezte meg, amitől a film működik: túl hidegnek találták, ahogy John Wick egyszerűen odasétál Iosefhez és fejbe lövi. A stúdió szerint szükség lett volna egy csavarra, például hogy Wick feleségét valójában megmérgezték a rosszfiúk. Csakhogy ez az ötlet teljesen aláásta volna a történet alapját: hogy Helen természetes halált halt, John pedig valós gyászt él át, aminek szimbóluma a kiskutya, Daisy.
Ez az emberi, földhözragadt érzelem teszi különlegessé John Wick figuráját. Nem csak a fegyverekről és gyilkosságokról szól ez a történet, hanem arról is, hogyan próbál egy megtört ember békét találni. Helen karaktere - akit nem közhelyes montázsokon, hanem emlékeken, videókon és leveleken keresztül ismerünk meg - valóságos és szerethető, akárcsak a köztük lévő kapcsolat. John nem a bosszú gépe, hanem egy gyászoló férj, akinek nincs vesztenivalója és pont ez teszi félelmetessé.
A dokumentumfilm szerint a nézők is így értelmezték a filmet: egy korai tesztvetítés után a közönségtől azt kérdezték, hogy szerintük indokolt-e ennyi gyilkosság a kutya halála miatt. A férfiak 60%-a igennel felelt, míg a nők 98%-a mondta azt, hogy "mindenki megérdemli", mert ők értették, hogy nem csak egy kutyáról szólt a film.
A John Wick tehát nem egy klasszikus, elcsépelt "meghalt a nő, most mindenki meghal" típusú történet. A filmek középpontjában egy olyan férfi áll, aki a vér és acél világában is ember tudott maradni. Helen emléke nem indok, hanem cél: visszatérni ahhoz az élethez, amiért már túl sokat fizetett. És ez az, amit egy rossz, kéretlen stúdiói tanács majdnem teljesen kisöpört volna a történetből.
Semmi spam, csak napi 2-3 értesítés Viberen, hogy képben maradj a játék- és filmvilág, a geek kultúra legérdekesebb híreivel.