Hirdetés

Lopott hangminták a Guns n' Roses albumán

|

Meglepő felfedezés látott napvilágot a közelmúltban.

Hirdetés

Az ember azt hinné, hogy egy olyan presztízzsel bíró zenekar, mint a Guns n' Roses, makulátlan és feddhetetlen tevékenységet folytat, továbbá nincsenek rászorulva bizonyos kiskapuk kijátszására. Főként, ha azok a kiskapuk nem várt módon bezárulhatnak, akár utólag is.


A Pitchfork híradása szerint Ulrich Schnauss, a Domino és az Independiente kiadók feje, egyébént német elektrozene-mágus beperelte - nem kevesebb, mint 1 millió dollárra - a Guns kiadóját, a Universalt.

Történt ugyanis, hogy a vájt fülű hallgatóközönség köreiből  felfedezést nyert, hogy a Chinese Democracy című, utolsó GnR albumon kettő Schnauss-féle sample is megtalálható. Természetesen engedélyek híján nem sok lépnivalója maradt a Universalnak, bár történtek mindenféle bizonygatási kísérletek - technoemberünk hajthatatlan maradt, sőt, sziklakemény tényekkel is alátámasztotta igazát: 2003-ban debütált, Strange Isolated Place című EP-jét lobogtatta, a bizonyítékként helytálló hangmintákkal.

A Guns Riad n' the Bedouins című daláról van szó, itt található a kisebbfajta baki: az introban azonnal felfedezhető a hasonlóság, sőt, a szinte totális egyezés: ez a sample Schnauss Wherever you are című dalából származik, igaz, a rockbanda producerei arra kínosan ügyeltek, hogy pár másodpercnél ne legyen hosszabb a lopkodás tárgya. Viszont a kellemetlen az, hogy az átfade-elt hangok rögvest egy másik Schnauss-mű kezdődallamaiba, az Isolated Place nyitóhangjaiba csöppennek, ami - véleményem szerint - több, mint szemtelenség.

Nos, ezt Ulrich barátunk is így érezte, ezért keményített be, több ügyvéddel felvértezve, s meg sem állt a per beadásáig, melynek tétje 1 millió, ropogós amerikai dollár, ahogy azt feljebb is említettem.

Egyébként Schnauss neve igencsak ismerősen csenghet a zenekedvelők köreiben, hiszen már viszonylag öreg motorosnak számít a pályán: 20 éves korában robbantott a nagyközönség színei előtt, amikor kettő trackje a Tangerine Dream bestofjára került fel. Innentől kezdve záporoztak a felkérések, többek közt a Depeche Mode official remixere volt a nyolcvanas évek végén, így sok más dal mellett a Little 15 című kompozíciót gyárrtotta le sajátos megközelítésben.

Három önálló albummal büszkélkedhet, jelenleg épp stúdiómunkálatokat végez.

Hogy mi lesz a per kimenetele, meglátjuk, mindenesetre nagy falatnak ígérkezhet a Universal. Bár az igazat megvallva Amerikában komoly hangsúlyt fektetnek a szerzői jogok megsértésének visszaszorítására, tehát ha olyan bírót kap az ügy, akinek szívügye lehet a témakör - Ulrichéknak nyert ügyük van.

Hasonlítsuk össze a kérdéses alkotásokat!

Íme, a Guns n' Roses dala:

Schnauss témája, a Wherever You Are:

Szintén Schnauss: A Strongly Isolated Place:

 

 

Hirdetés
Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Ne maradj le a legfontosabb hírekről! Engedélyezd az értesítéseket, cserébe elsőként tudod meg, ha bejelentik a Half-Life 3-at! (Nem spamelünk, becsszó!)