A Carnegie Mellon Egyetem kutatói bemutatták legújabb fejlesztésüket, a LegoGPT-t - egy mesterséges intelligenciát, amely képes szöveges utasítások alapján Lego építményeket tervezni. A múlt csütörtökön publikált tanulmány részletesen bemutatja, hogyan működik az AI, amely egyedi módon nem szavakat, hanem Lego elemeket "jósol meg" a következő lépésként. Az alapját egy hatalmas, saját maguk által összeállított adatbázis adja, amely Lego építmények képeit és leírásait tartalmazza.
Bár korábban is voltak kísérletek automatikus Lego-építéssel, a kutatók szerint a LegoGPT különlegessége abban rejlik, hogy lépésről lépésre képes szerkezeti szempontból stabil terveket készíteni. A nyílt forráskódú kutatás a GitHubon is elérhető, és több mint 47 000 Lego struktúrát tartalmazó adatbázison alapszik, melyek 28 000 különböző 3D elemet foglalnak magukba. Az AI működése sokban hasonlít a ChatGPT-re, de a célja nem szövegalkotás, hanem az építkezés.
A kutatók szerint a LegoGPT által generált építmények 98 százalékban fizikailag stabilnak bizonyultak, ami komoly előrelépést jelenthet a tervezés automatizálásában. Az új technológia nemcsak játékosok és hobbiépítők, hanem mérnökök és oktatók számára is izgalmas lehetőségeket kínál.
Videótesztek, magyarázók, érdekességek, beszélgetések, livestreamek, végigjátszások, magyar feliratos előzetesek.