Komoly, bár sokak szerint még mindig enyhe ítéletek születtek Franciaországban a Ubisoft három egykori magas rangú vezetője ellen. Serge Hascoët, a kiadó egykori kreatív igazgatója, valamint Thomas François szerkesztőségi vezető és Guillaume Patrux játéktervező mind felfüggesztett börtönbüntetést és pénzbírságot kaptak szexuális zaklatás, rasszista megnyilvánulások és munkahelyi erőszakos viselkedés miatt. Az ítéletek a 2020-as Ubisoft-botrányból indult nyomozás lezárását jelentik, amely akkor a világ egyik legismertebb játékipari vállalatát rázta meg alapjaiban.
A bírósági dokumentumok alapján Hascoët - akit hosszú időn át Yves Guillemot vezérigazgató jobbkezeként tartottak számon - rasszista kijelentéseket tett egy muszlim alkalmazottra a 2015-ös párizsi terrortámadások után, és más esetekben is faji alapú zaklatásban vett részt. Több női alkalmazott szexuálisan kifejezett, tolakodó viselkedésről is beszámolt. A francia Libération szerint Hascoët gyakran megalázó módon bánt beosztottaival, egy esetben például arra utasította asszisztensét, hogy szabadnapján tegyen meg egy hosszú utat csak azért, hogy visszahozzon neki egy iPadet.
Thomas François a beszámolók szerint munkahelyi környezetben nézett pornót, csókolózni próbált kollégákkal, és rendszeresen szexuális töltetű megjegyzéseket tett. Az egyik legsúlyosabb eset egy Ubisoft karácsonyi bulin történt, ahol szexuális erőszakot kísérelt meg egy fiatal alkalmazott ellen. Egyéb zaklatási történetek között szerepel, hogy valakit székhez kötözött, mást pedig arra kényszerített, hogy vágja le a lábkörmeit.
Guillaume Patrux viselkedését több munkatárs erőszakosnak és fenyegetőnek írta le. A francia bíróság ítélete alapján:
- Serge Hascoët 18 hónap felfüggesztett börtönbüntetést és 45 ezer eurós (kb. 53 ezer dollár) bírságot,
- Thomas François három év felfüggesztett börtönt és 30 ezer eurós (kb. 35 ezer dollár) bírságot,
- Guillaume Patrux pedig egy év felfüggesztett börtönt és 10 ezer eurós (kb. 11 700 dollár) pénzbüntetést kapott.
Mindhárom férfi 2020-ban távozott a Ubisofttól a belső vizsgálatok és a nyilvánosságra került vádak nyomán. Az akkori leleplezések hatására a cég tömeges szervezeti átalakítást hirdetett meg, új HR-politikát és etikai szabályokat vezetett be, bár sokan azóta is azt állítják, a reformok lassan haladnak és nem elég mélyrehatóak.
Az ítéletek újabb fontos állomását jelentik a játékiparban zajló #MeToo-szerű tisztulási hullámnak, amely azt próbálja elérni, hogy a kreatív szektor vezető pozícióiban ne lehessen évtizedeken át visszaélni a hatalommal következmények nélkül.
Hírek, érdekességek, tippek, ajánlók, unboxing, hardveres videók, minden, ami 1-2 percbe belefér. Kövess minket TikTokon is!