Kedden éjszaka nyújtotta be Halász János fideszes képviselő azt az új törvényjavaslatot, amely komoly aggodalmakat kelt a civil szervezetek és a szabad véleménynyilvánítás jövőjét illetően. A jogszabálytervezet értelmében a kormány a Szuverenitásvédelmi Hivatal ajánlásai alapján listázhatná azokat a szervezeteket, amelyek külföldről kapnak támogatást, és valamilyen módon befolyást gyakorolnak a közéletre.
A törvényjavaslat elleni tiltakozás ma délelőtt 11 órakor egy nyilvános sajtótájékoztatóval kezdődött a Kossuth téren, amelyen több civil és szakszervezet, köztük a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete és a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete is részt vett. A szervezetek szerint a törvény nem csupán működési bizonytalanságot okoz, de veszélyezteti a demokráciát is.
Délutánra egy másik, szélesebb közönséget megszólító demonstrációt is szerveztek a Kossuth Lajos térre, amire a Facebook-esemény alapján közel 45 ezer embert várnak. A fellépők között szerepelnek influenszerek, jogvédők, színészek és közéleti szereplők is, például Szabó Márton (Csoki) youtuber, Pankotai Lili diákaktivista, Mérő Vera jogvédő, Osváth Zsolt tartalomgyártó, Hodász András volt katolikus pap, Lengyel Tamás színész, Kovács Vera lakhatási aktivista és Móra Veronika, az Ökotárs Alapítvány igazgatója. A rendezvény moderátora Tóth Jakab, a HVG videósa lesz, az eseményt pedig élőben tudjátok majd követni a HVG YouTube csatornáján, illetve feltételezhetően egy csomó más helyen is.
Bár a törvény nem közvetlenül érinti az IT-szektort, a civil szféra technológiai fejlesztéseihez és digitális edukációhoz való hozzájárulása miatt a szabályozás hatása a digitális ökoszisztémára is kihatással lehet, különösen, ha a jövőben a külföldi együttműködések és innovációs programok bármilyen adminisztratív akadályba ütköznek.