A "közélet átláthatóságáról" szóló friss törvényjavaslat szavaiban a magyar szuverenitást védi az azt veszélyezető vélt vagy valós támadásoktól, de tartalmában egy fenyegetés a kormánykritikus civil szervezetek és függetlenebb hangok számára.
A Halász János által benyújtott javaslat egy kvázi ellenséglista felállítását teszi lehetővé olyan szervezetekből, amik bármilyen külföldi támogatást kapnak, beleértve az EU-s pályázatokon, átlátható rendszerben megítélt összegeket is. A javaslat szerint ha a Szuverenitásvédelmi Hivatal saját jogkörében és valamilyen önkényes kritériumrendszer alapján úgy ítéli meg, hogy egy szervezet Magyarország szuverenitását sértheti, az gyakorlatilag intézményesen kiíródik a magyar közéletből. Ez nemcsak az 1%-os felajánlások elvesztését jelenti, hanem olyan adminisztratív terheket is, mint hogy minden támogatásról bizonyító erejű magánokiratot kell kérni, ami abszurd szintű bürokráciát jelentene bármilyen nonprofit szervezet működésében, ami jelenleg bármilyen állami támogatás nélkül kénytelen működni.
Ezen felül a szervezetek vezetőinek vagyonnyilatkozati kötelezettsége lesz és kiemelt közszereplővé nyilvánítják őket. A pénzmosás elleni hivatal által kiszabható brutális, akár 25-szörös bírság, valamint a szervezetek teljes vagyonának elvonása olyan eszköztárat jelent, amivel a legtöbb szervezet egyetlen hatósági döntéssel lenullázhatóvá válik. Az ellenőrzések során a hivatal emberei bármikor bemehetnek a szervezet irodájába, iratokat, adathordozókat nézhetnek át, és ehhez még rendőri támogatást is kérhetnek.
A Telex beszámolója szerint a magyar szuverenitásra bármi veszélyes lehet, ami sérti: az ország független, demokratikus jogállami jellegét; a házasság, a család és a biológiai nemek elsődlegességét vagy éppen az ország keresztény kultúráját. Szóval valójában minden, ami a kormány mindenkori álláspontjától eltérő vélemény vagy tény.
Halász szerint az elmúlt évek Magyarország elleni támadásai indokolják a törvényt, bizonyítékként pedig a nemzeti konzultációkra érkező válaszokat jelölte meg.
"Magyarország szuverenitását súlyosan sértő visszaélések kerültek nyilvánosságra az elmúlt években. Az ellenzéki pártszövetség kampányát dollármilliókból törvényellenesen külföldről finanszírozták. Bebizonyosodott, hogy egyes hazai civil és gazdálkodó szervezetek a részükre más állam, külföldi szervezet vagy személy által nyújtott finanszírozáson keresztül a hazai közélet befolyásolásának, külföldi érdekek mentén való alakításának eszközévé váltak"
- írja a törvényjavaslat első sorában, aminek az egésze valószínűleg az a "tavaszi nagytakarítás", amit Orbán Viktor az elhíresült poloskázó beszédében ígért.
Már nem csak emberi jogokért harcoló civil szervezetek gyűjtenek 1%-ot, hanem olyan médiumok is, mint a Telex vagy éppen a Partizán. A törvény értelmében a listára kerülő szervezetek idén még gyűjthetik az adományt, jövőre viszont már elveszik tőlük ezt a lehetőséget.
A GS fontosnak érzi, hogy kiálljon olyan szervezetek mellett, akik azokért állnak ki, akik magukért nem tudnak. Szerintünk a játékok sokszínűségét az azokat alkotó emberek sokszínűsége adja, a média billegő egyensúlyához pedig elengedhetetlen, hogy mindenkit hagyjunk létezni.