Néhány évvel ezelőtt nem volt kérdés, hogy a legerősebb, legmodernebb gamer PC-k Intel processzorral és Nvidia kártyákkal működnek, de a piac jelentősen átalakult, mióta az AMD összekapta magát, és mind a CPU-k, mind a GPU-k terén kompetens, modern, és árban is csábító hardverekkel állt elő. Bár a piacvezető szerepet még nem sikerült átvennie, negyedévről negyedévre nő a részesedése, sorra jönnek az AMD-s laptopok is, nem beszélve arról, hogy mind a PlayStation 5, mind az Xbox Series X AMD-s hardverre épül (ez viszont annyira nem újdonság, elődeikhez is ez a gyártó szolgáltatta az alapokat).
De valójában csak felzárkózni sikerült, vagy túl is tudja szárnyalni a konkurenciát? Érdemes még Intelre beruházni, vagy az AMD-é a jövő? Ezt nézzük most meg röviden.
Alapvetően az a helyzet, hogy rosszul épp egyikkel sem járunk: mindkét gyártó csúcsprocesszorai kellően erősek, hogy a mai játékokból segítsenek kihozni a maximumot. A verseny folyamatos, az idén érkező, x86-os hibrid architektúrás Alder Lake chipektől és a Ryzen 6000-es sorozattól is sokat várunk, és az elmúlt évek tapasztalatai után gyakorlatilag lehetetlen megmondani, melyik gyártó fog győzni a meglehetősen szoros versenyben.
Mérések alapján játékoknál az AMD egy kicsit jobb, de nem annyival, hogy egyértelműen érdemes legyen emellett dönteni az Intellel szemben, ugyanakkor a professzionális tartalomgyártó szoftvereknél határozottan az AMD diadalmaskodik, ha ez szempont, a Ryzen 5000-esekkel mindenképp jobban járhatsz, mint a 11. generációs Intelekkel. Papíron cache, támogatás, magok, szálak, fogyasztás és gyártástechnológia terén is az AMD jár előrébb, túlhúzásra viszont az Intel ajánlott - némi kikötéssel, de erről később.
A választásban fontos tényező lehet az ár, de itt sincs könnyű dolgunk: egy AMD Ryzen 5 5600X és a vele egy szinten lévő Intel Core i5-11600K között pár ezer forint az eltérés, az egyik épphogy kapható 100 ezer alatt, a másik alig ugorja át ezt a lélektani határt. Egy kategóriával feljebb a Ryzen 7 5800X 140 ezer forintba kerül, az Intel Core i7-11700K-hoz már 130 ezer környékén lehet hozzájutni. Érdemes egyébként számolni azzal, hogy a processzorok legtöbbje hűtő nélkül érkezik, vagy ha mégis adnak egyet mellé, az nem az igazi, úgyhogy ezt is érdemes belekalkulálni a végösszegbe.
Ennél fontosabb, hogy míg az AMD-nél az overclocking az A-széria kivételével az összes alaplapon működik, az Intelnél csak a Z-szériás alaplapokkal lehet kihozni a maximumot, a B- és H- sorozatnál korlátozott a túlhajtás lehetősége. Az Intel emellett gyakran cserélgeti a foglalatot, gépújításnál mindenképp érdemes új processzor mellett új alaplappal is számolni. Az AMD viszont várhatóan most fogja elengedni az AM4 foglalatot, ajánlott ezt is figyelembe venni a választásnál.
Szoftveres támogatás tekintetében egyelőre az Intel erősebb, de az AMD is folyamatosan fejleszti megoldásait, amik segítenek, hogy tényleg a maximumot hajtsuk ki a szoftverből. Érdemes lehet megvárni a következő szériákat, de ha nagyon nem bírjátok már ki, ha szeretnétek gépet újítani még az őszi szezon előtt, nézzetek fel az eMAG.hu-ra, ahol egész jó áron találhatjátok meg a különböző változatokat.